Саксофонът е изработен от метални сплави, заради принципа на звукоизвличане той е причисляван към групата на дървените духови инструменти. Още от самото си създаване е бил изработван от метал – пакфонг или томлак – томпакова мед. Може да се изработва и от злато. Външната страна е никелирана, а за запазване на покритието се нанася лек пласт от лак. Мундщукът се прави от метал, изкуствени материали или слонова кост. Тръбата е с коническо сечение. Притежава широка мензура. Началото е от дърво затова спада към дървените духови инструменти. В симфоничния оркестър е използван в творби на Бизе, Масне, Маербер, Барток и др. Използва се и от съвременни композитори, включително български. През 20-те години на 20 век навлиза в джазовата и танцова музика.
Инструменти в джаз музиката
Инструменти в джаз музиката
Контрабасът е музикален инструмент от групата на струнно-лъковите инструменти. Това е най-големият и най-ниско звучащ струнен инструмент. Контрабасът има 4 струни, настроени на чисти кварти. Започва да се произвежда и се наименува в средата на 17 век с вариации от контрабасовата виола да гамба. Контрабасът като инструмент е включен винаги в ритмичната секция (тя обикновено се състои от комплект от ударни инструменти, контрабас, китара и пиано), включен е в състава на стила диксиленд и участва в ритмичната секция на бенда.
Пианото е музикален инструмент, от групата на струнните клавишни инструменти, на който се свири с помощта на клавиши. Макар че е трудно преносимо, а често и скъпо, разностранните приложения на пианото са го превърнали в един от най-разпространените музикални инструменти. При нотирането на произведенията за пиано се използват басов (фа) и виолинов (сол) ключ.
Инструменти в джаз музиката